Úvodná stránka Athletics.sk
   

Sedem otázok pre...

 
   

 

1. Milý športovec, predstav sa prosím: ktorú časť tvojho mena tvorí priezvisko a ktorú meno?
Matúš je meno a Michal priezvisko.

2. Matúš, ako si sa dostal ku atletike, prečo si sa rozhodol práve pre tento šport?
K atletike som sa dostal už veľmi dávno, v roku 1999. Robil som vrhy aj jazdy (na obyčajnom štvorkolesovom vozíku), potom som sa chvíľu venoval len vrhom. Nakoľko vozík určený na jazdy som nemal, pretože bol veľmi drahý a nemohol som si ho dovoliť a mal som aj iné priority a povinnosti(škola).

3. Prečo jazdy na vozíčku?
Pretože som ich chcel robiť hneď, ako som sa dozvedel, že niečo také existuje. Baví ma jednoducho pohybovať sa na vozíku pomocou obručí, nakoľko to robím v podstate celý život a som s nimi už akoby zrastený. A baví ma ísť len tak mestom, krajinou, mám rád rýchlosť.

4. Aké sú tvoje ciele, priority... čo je pre teba najdôležitejšie?
Dostať sa na všetky svetové maratóny, polmaratóny a iné väčšie, či menšie preteky na ceste, taktiež na 1500, 5000 a 10 000 metrov na dráhe. Každý z nich aspoň raz vyhrať. Taktiež sa dostať na ME, MS a Paralympiádu, stať sa najúspešnejším na týchto podujatiach. V každej disciplín dosiahnuť (pokúsiť sa) o svetový rekord. Stať sa aspoň 3x najúspešnejším športovcom Slovenska a získať aspoň raz cenu Laureus. Urobiť zo Slovenska jednu z bášt tejto disciplíny jej zaradením do pretekov zdravých na ceste, kde to terén a profil trate dovoľuje..

5. Nachádzaš vo svojom okolí nejakú konkurenciu, rovesníkov s podobným zameraním s ktorými môžeš trénovať, či súťažiť?
Na Slovensku som momentálne jediný, ktorý sa tomu venuje. Všetko čo potrebujem si zisťujem pomocou inštruktážnych videí na internete, alebo z videí z pretekov, všeobecnejšie veci aj z článkov od borcov zo Slovenska, ktorí sa tomu kedysi venovali a tiež od zahraničných borcov na pretekoch, cez sociálne siete a podobne.

6. Čo momentálne robíš a ako sa ti darí?
Momentálne veľa trénujem, cvičím a zháňam si sponzorov, aby som sa mohol posunúť ďalej. Hľadám trénera, snažím sa dopracovať k trenažéru, aby som mohol trénovať aj v zime. Hľadám si preteky (medzi zdravými, ale aj medzi borcami vozičkármi). Zisťujem, ako sa veci majú a ako sa posunúť ďalej. Hlavne sa snažím zistiť, ako to je s IPC pretekmi, keďže asi 9 pretekov, na ktorých som chcel štartovať (séria Runczech – 9 najväčších pretekov v Čechách a Viedenský maratón) sa mi ísť nepodarilo nakoľko ich organizátori ani len netušili, že sú v nejakom kalendári pretekov IPC. Všetky ostatné sú ďaleko a momentálne si ich nemôžem dovoliť. Snažil som sa spojiť s ďalšími kompetentnými ľuďmi v krajinách, kde takéto preteky organizujú, pomocou kontaktov uvedených na stránke IPC, ale väčšina z nich ostala bez odozvy. Tie, ktoré bez odozvy neostali, ma tiež veľmi neposunuli. Snažím sa tiež nájsť nejaký tréningový kemp, kde by som mal možnosť si vycibriť techniku, ale jediný, ktorý som našiel je v Amerike a si momentálne si ho tiež nemôžem dovoliť. Tak sa snažím nájsť nejaký v Európe. Snažím sa spojiť s borcami, s ktorými som sa stretol cez sociálne siete, ale aj s mnohými ostatnými zo svetovej špičky...

7. Čo by si zmenil vo svojom živote, keby si mal čarovný prútik?
Chcel by som byť o niečo bohatší, keďže táto disciplína je dosť nákladná.

článok bol pripravený v roku 2014   
© 2003-2007: Slovenský atletický zväz zdravotne postihnutých. Všetky fotografie na týchto stránkach sú chránené Autorským zákonom.
Ich použitie v akejkoľvek forme je dovolené len s písomným súhlasom SAZZP.
Design © 2003-2007: Emil Jakubík –
2nd sight.